[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum RoAnimals » Intrebarile utilizatorilor » Intrebari despre Amstaff » Pui Amstaff
Pui Amstaff
costyData: Marţi, 2015-06-02, 6:20 PM | Mesaj # 1
EchipaRoANimals
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Offline
am un pui de amstaff care are doua luni si jumatate dar si un adult de aproape doi ani care e de talie mica mai precis mops.adultul l-a primit destul de fericit in familie dar problema e ca puiutul il cam musca la inceput in joaca apoi se cam enerveaza si mi-e teama ca joaca lui sa nu se trasforme in ura.dar asta nu e totul.o cam musca si pe fetita mea care are 11 ani.stiu ca nu trebuie sa-l pupacesc mereu(si mi-e tare greu pentru ca e cel mai frumos caine pe care l-am vazut vreodata)chiar il ating cu ziarul la fund si peste botic cand se incaiera cu adultul .la inceput i-a fost teama dar acum se pare ca nici ziarul nu mai are efect .ii iubesc pe amandoi enorm si as vrea sa se inteleaga.eu stau tot timpul cu el si stie ca sant "sefa".vreau sa am un caine educat mai ales ca este o rasa speciala.nu vreau sa fie agresiv ...am iesit de cateva ori in parc cu amandoi.o fetita s-a apropiat de el si l-a mangaiat dar el s-a enervat si a vrut sa o muste.acum nu stiu daca se juca sau...?as dori daca se poate sfaturi de la cei care au crescut amstaff si cei care au perechi asa de caiini ca in cazul meu(si daca se poate am o rugamite:cei cu sfaturi impertinente sa ma scuteasca de ajutor ca sant satula de ce am citit pe la altii care nu aveau nevoie decat de un sfat,nu de alta dar acum chiar nu e cazul de polemica ,sant eu destul de stresata...)

RoAnimalsData: Marţi, 2015-06-02, 6:21 PM | Mesaj # 2
RoAnimals
Grup: Administratori
Reputaţie: 100
Status: Offline
Chestia cu "se enerveaza" nu cred ca tine. Vrea sa vada care sunt limitele si mai ales acum totul e o joaca pentru el. Fiind un caine curajos si temperamental prin rasa, faci foarte bine ca iti pui problema educatiei si mai ales "sefiei". Invata-l comenzi si nu-i fa pe plac pana cand nu-ti face el tie. Spui sezi si cand sede mangaie-l, nu cand vrea el. Trebuie sa tii cont si de varsta lui inca frageda, nu te astepta sa stea "la lectii" jumatate de ora. Cu atinsul cu ziarul, personal, consider ca e o metoda la fel de invechita ca infasatul copiilor de nici nu pot sa respire. Musca? Joaca s-a terminat. Ignorare totala. Daca persista, e mai eficienta o scuturatura de ceafa, cum face mama in cuib cu puii prea neastamparati. Adica o corectie pe care el s-o priceapa. Nu iese niciodata el primul din camera, nu intra primul, nu capata de mancare inaintea voastra. Cand era mica Bizi si inca stateam la maica-mea, venea la masa si incerca sa cerseasca. Eu o maraiam (la propriu) si o tulea imediat. Maica-mea o rasfata, eu incercam sa repar ce strica maica-mea. 

Fiind 2 caini in casa, unul va fi seful dintre cei doi. Nu incerca sa intervii, pentru ca atunci de-abia o sa ai probleme. E posibil ca mopsul cel mic sa devina sef, drept pentru care tu, sefa lor, va trebui sa-i dai intaietate. El va fi primul mangaiat, primul hranit. Altfel ii pui la indoiala "sefia" pe care el va incerca sa si-o pastreze cu proce chip si va duce la altercatii intre caini.

Creator RoAnimals !

Forum RoAnimals » Intrebarile utilizatorilor » Intrebari despre Amstaff » Pui Amstaff
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: